به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر اینکه بانکها یک ساله سود سپرده بین یک درصد یک ساله از 7 درصد تا 20 درصد 5 ساله می‌دهند، اما خودشان تسهیلات کوتاه مدت 25 تا 30 درصد می‌دهند آیا این مابه‌التفاوت با حق‌الوکاله‌ای که مطرح شد همخوانی دارد؟ آیا یک وکیل می‌تواند برابر اصل از یک بیع منتفی شود؟، تقی نتاج گفت: 7 تا 20 درصد برای 2 سال و نیم گذشته است و اکنون اجرا نمی‌شود و بانک مرکزی نیز که مربوط به مصوبه شورای پول و اعتبار است این موضوع را آزاد گذاشته و با توجه به شرایط ساختاری نرخ سود تعیین شود و سقفی برای آن نگذاشته است و شورای عالی بانکها که بانکهای خصوصی و دولتی در آن حضور دارند با یکدیگر توافق کرده‌اند که 7 درصد تا 20 درصد را که عملاً رعایت نمی‌شود انجام دهند و کل بانک‌ها 17 تا 23 درصد سود سالیانه بسته به امتیازی که دارند به سپرده‌گذار پرداخت می‌شود. همچنین 2.5 درصد حق‌الوکاله علاوه بر نرخ سود است این نرخ سود، نرخ سود علی‌الحسابی است که به وکالت از تسهیلات گیرنده دریافت می‌شود و تقدیم سپرد‌ه‌گذار می‌شود و حق‌الوکاله بیش از 2.5 درصد نیست و بانک مرکزی این موضوع را نیز کنترل می‌کند بنابراین بانکها باید سعی کنند هزینه‌های خود را در این 2.5 درصد مدیریت کنند.


نکته اینجاست که واقعاً در طی چند سال اخیر کدام بانک‌ را مشاهده کرده‌اید که مابه‌التفاوت سود قطعی و علی‌الحساب بدهد و طبق قانون بانکداری عملیاتی بدون ربا که اشاره شد می‌گوید سود علی‌الحساب را ماهیانه و روزشمار بدهید و در پایان سال اگر سودی بیش از این بود باید پرداخت شود اما اکنون این موضوع پرداخت نمی‌شود.

در ادامه مجری برنامه گفت: آقای رجالی معتقدند بانکها با همین سود 11 هزار شعبه خریداری کرده‌اند.

رجالی پاسخ داد: اینجا بانکی را سراغ دارم که سال قبل 99.6 درصد نسبت به سرمایه خود سود داده است اما سؤال اینجاست که اساساً چرا اینقدر به فکر بانک‌ها هستیم و بانک سالاری در کشور مرسوم است این با منویات دینی و رهبری ما همخوانی ندارد و الان به فکر کارمزد و نیروی کار نیستیم اکنون ارزان‌ترین نیروی کار دنیا را داریم و شرمنده پرسنل هستیم که در این فشار تورمی نمی‌توانیم دستمزدشان را بدهیم و کارفرما دائم شرمنده نیروهای خود است و امروز با این نرخ سود مشکل ایجاد کرده است.

حیدری مجری برنامه مناظره گفت: آیا این مشکلات مربوط به سیستم بانکی است؟

دیانی پاسخ داد: بله، سهم هزینه‌های مالی به شدت افزایش یافته و یک بنگاه اقتصادی برای اینکه بتواند خود را اقتصادی نگه دارد 30 درصد باید بهره بانک بدهد و باید حداقل 60 تا  70 درصد سود کند. سهم این مشکلات موجب می‌شود که فشار را بر روی نیروی کار و دستمزد بیاوریم و اینکه چرا فکری به حال این موضوع نمی‌شود و امروز بالاترین نرخ بهره و ارزان‌ترین نیروی کار را در دنیا داریم این با نظام اقتصادی اسلامی منطبق نیست و اگر برای مردم تشریح شود تازه مشخص خواهد شد رئیس جمهور اولویت اول را رونق تولید گذاشتند اما این رونق تولید با فشار بانکی که وجود دارد، بر اساس مسائل مختلف پولها و منابع و سودها را نیز به سپرده‌گذاری نمی‌دهد و اگر مردم از این سودها منتفع می‌شدند دلمان خوش بود اما متأسفانه آمارها و ارقام و صورتهای مالی نشان می‌دهد سودها و سپرده‌ها جمع شد و به بخش‌های مختلف اقتصادی حمله شد و مشاهده کردیم بخش ارز، ملک، سکه دچار هجوم سرمایه شد و هیچ کدام یک از سرمایه‌ها و منابع به سمت تولید و صنعت و طرح‌های علمی مورد استفاده قرار نگرفت و همیشه منابع وارد حوزه‌هایی شد که بیشترین سود و راحت‌ترین را در اختیار بانکها و سرمایه‌گذاران گذاشته است.

در ادامه رجالی تصریح کرد: من باید نکته‌ای عرض کنم که بانکهای توسعه صادرات و صنعت معدن با مشتریان خود تعامل دارند، نسبت به بقیه بانکها بهتر است و سود قابل تأملی برای صنعت و صادرات دارد اما مسئله مهم‌تر از این، این است که چیزی در بانکها ابلاغیه‌های بانک مرکزی را قبول ندارند و اجرا نمی‌شود.

مجری برنامه گفت: آقای نتاج معتقد است که موضوع نرخ سود بر عهده بانکها قرار گرفته است.

رجالی پاسخ داد: بانک مرکزی 21 شهریور 92 به همه بانکها ابلاغ کرده است که با 30 درصد دریافت ال‌سی باز کنیم یا حواله بفرستیم اما حتی یکی از بانکها این ابلاغیه را که استانها و بانکهای عامل خود ابلاغ نکرده است. اگر تولید از بین برود جوان ما در آینده بیکار شده و فساد این جوان که ناشی از عدم تولید است گریبانگیر همه بانکها و مخصوصاً سپرده‌گذاران را می‌گیرد اگر سپرده‌گذاری در یک مقطعی سود خوبی برده است دلمان را خوش نکنیم زیرا جوان نیازهای خود را باید تأمین کند که مهمترین آن کار، مسکن و ازدواج است اما زمانی که تولید و کارخانه رونقی ندارد و قرار است در سال آینده 30 درصد از نیروهای خود را تأمین کند این هنر بانک است؟ و این سؤال را باید از همه بانکها پرسید.