انجام منظم ورزش یا فیزیوتراپی به مدت حداقل دو سال می‌تواند کارایی حرکتی بیماران مبتلا به آرتروز را افزایش دهد.

به گزارش ایسنا، طبق مطالعات جدید، بیمارانی که آرتروز زانو و لگن دارند می‌توانند میزان درد و سفتی بدن را با انجام ورزش، فیزیوتراپی یا هر دو کاهش دهند. نتایج این بررسی‌ها در جلسه سالانه کالج آمریکایی روماتیسم مطرح شده است. آرتروز یکی از بیماری‌های شایع مفاصل است. آرتروز باعث ایجاد تغییرات در ساختار مفصل می‌شود، حرکت را محدود می‌کند و باعث درد و ایجاد ورم می‌شود.

محققان نیوزیلندی 2016 بیمار مبتلا به آرتروز را به مدت دو سال مورد بررسی قرار دادند تا تاثیر ورزش و فیزیوتراپی را بر سلامت آنها بررسی کنند. متوسط سن افراد مورد بررسی حدود 66 سال بود. همه افرادی که در این بررسی‌ها شرکت داشتند در دو سال، برنامه ورزشی منظم یا فیزیوتراپی و یا هر دو را انجام دادند. این افراد میزان درد و سفتی کمتری در بدن احساس کردند و کارایی حرکاتی آنها بهتر شد. البته نتایج بررسی‌ها نشان داد که پیشرفت افرادی که ورزش می‌کنند از دو گروه دیگر کمی بیشتر است.

به کارگیری ورزش درمانی یا فیزیوتراپی برای افرادی که به آرتروز لگن و زانو مبتلا هستند کارسازتر است. مدیر این تحقیقات می‌گوید: نتایج بررسی‌های ما نشان داد که انجام ورزش درمانی و فیزیوتراپی تحت نظر فیزیوتراپیست‌ها به مدت حداقل دو سال می‌تواند تاثیرات خوبی بر آرتروز بگذارد.